Her Neyse

DİYEK

Türkiye’de İstanbul ne ise,

Gecede yürümek ne ise,

Seni unutamamacasına düşünmek ne ise,

Unutamamanın anlamı ne ise,

Seni sevmek ne ise,

Saklayayım mı söyleyeyim mi derken

Birden aşka düşmek ne ise.

Her neyse...

ÖZDEMİR ASAF

‘Her neyse’ der şiirinde Özdemir Asaf! O kadar söyleyecek şey varken. Hiç birini koca koca cümlelere sığdıramaz belki de sığdırmak istemez. Her duygunun en zirvesi ne ise, her mekânın en anlamlısı ne işte o; “Her Neyse.” 

Bazen tek kelime yeter karşındakine anlatmaya… O tek kelime içinde dünyalar vardır aslında, ona sunmaya hazır. Başka kelimeleri bırakıp da yanına, gölgede tutmak istemez insan onu. Gece, mehtap, yakamoz… Hepsi’ an’ın en zirve noktası. Ve başka bir an eklenmez yanlarına. İşte ‘Her Neyse’… Her neyse… Her ne ise….Sen’ O’ sun…Ruhunda uçuşan kelebekler konuyor o harflere. Gidiyor, geliyor, dolaşıyor cümlelerin etrafında. Yine geliyor ve sevgili de bitiyor, duruyor zaman. ‘Her Neyse’ altında bir sürü cümle. Çok şey söylemek istiyorum sana ama sen anla istiyorum, ben kalabalık cümleleri uzun paragrafları sevmem sadece seni severim. Her neyse o cümleler ben sana onları çoktan söyledim ve hala her an söylüyorum.

Boğazda düğümlenen sözlerdi bazen de ‘Her Neyse’. Kalbinden çağlayan olup dilden dile dökülmek isteyen o itiraf sözcüklerini saklar içinde. Sanki söylese büyüsü bozulacak ve lal kesilecek diller. Sen, boş vermiş sanacak beni dersin ama sen boş verdikçe gelir, Her Neyse’ nin altına dizilir tüm duygular. 

Bir akşam sokak lambasının altında bırakılan duygular, Galata’nın deniz kokulu rüzgârının götürdüğü, Üsküdar vapurunun son kalkış sireninde beklemekten yorulan ‘ Her Neyse’ler… 

Sabah işe giderken aniden rotayı döndürüp bir göresim geldilerle, belki bu sokaktan geçer ihtimaliyle anlamsızca beklenen sokak başlarıyla, ya ararsalar ile telefondan gözünü ayırmadığın saatlerle geçen seneler ‘Her neyse’ler…

‘Her Neyse’

Birden aşka düşmek ne ise…

ESRA ÖZTÜRK İŞLER

More from Esra Öztürk İşler

KIRMIZI

Okunma sayısı: 154 Kırmızıyı seversin en çok bilirim! Sen sevince her renk...
Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir