Aslı Tohumcu’dan…

Burada tanışacağınız kadınları düşününce, aklıma ilkin okkalı kahkahalar ve inat geliyor. Bir de, hani, insanın sırtını yaslayabileceği insandan kaya diye bir şey varsa, bu kadınlar benim için o kaya! Onlara sonuna kadar yaslayabilirim sırtımı. Bunu düşünmek dünyanın en güzel şeylerinden biri.

Bambaşka köklere sahip olsak da, kişisel geleceklerimizden bağımsız, ortak bir gelecek inşa ettik birlikte. Bir yazı atölyesi nelere kadir! Yedi ay boyunca bir odada saatlerce hikayeler, romanlar hatta haberler okuduk, bol bol ürettik, ürettiklerimizin otopsisini yaptık, bol bol çöpe attık, yılmadan tekrar yazdık yenilerini, daha iyilerini. Virginia Woolf’un güzel kulaklarını çınlattık. İnsan kendine ait odasını başka kadınlarla da kurabiliyormuş. O odayı gittiği her yere taşıyabiliyormuş. Hayatın karşısında çok kaplan gücünde olabiliyormuş.

Madem birlikte okur, düşünür, yazarken güçlüyüz, odamızın duvarlarını daha da güçlendirsin bu oluşum. Ne de olsa tuğlalarını taşıyan bu kadınlar sağlam cinsinden.

O zaman macera başlasın. Size de iyi seyirler!

Aslı Tohumcu